Świadectwa Charakterystyki Energetycznej

Kogo dotyczy obowiązek certyfikacji energetycznej budynków?

Zgodnie z ustawą z dnia 19 września 2007 roku o zmianie ustawy Prawo Budowlane, wprowadzono obowiązek posiadania "Świadectwa Charakterystyki Energetycznej" od dnia 1 stycznia 2009 roku. Świadectwo to określa roczne zapotrzebowanie na energię potrzebną do zaspokojenia potrzeb związanych z użytkowaniem budynku lub lokalu, wyrażone w kWh/m2/rok.

Certyfikat energetyczny jest dokumentem informującym o ilości energii niezbędnej do użytkowania danego budynku lub lokalu. To wartość wyrażona wskaźnikiem EP, który znajduje się na pierwszej stronie świadectwa. Ten wskaźnik odnosi się do rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną na każdy metr kwadratowy powierzchni użytkowej budynku (kWh/m2/rok).

Wskaźnik EP uwzględnia ilość energii potrzebnej do ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji, przygotowywania ciepłej wody użytkowej i, w przypadku budynków użyteczności publicznej, oświetlenia. Wartość ta jest przeliczana na energię pierwotną i odniesiona do jednostki powierzchni budynku.

Kto musi posiadać świadectwo energetyczne?

Obowiązek posiadania świadectwa energetycznego dotyczy nieruchomości i lokali:

  • Podlegających sprzedaży lub wynajmowi.
  • Przebudowywanych lub remontowanych, jeśli zmienia się ich charakterystyka energetyczna (np. ocieplenie budynku, wymiana pieca, okien, instalacji fotowoltaicznych, klimatyzacji, oświetlenia, instalacji ciepłej wody itp.).
  • Dla których upłynął termin ważności świadectwa (świadectwo charakterystyki energetycznej jest ważne przez 10 lat).
  • Objętych wnioskiem o dofinansowanie z programu "Moje Ciepło".

Czy wszystkie budynki muszą mieć certyfikat energetyczny?

Są budynki zwolnione z obowiązku certyfikacji energetycznej, takie jak te podlegające ochronie zabytków, miejsca kultu i działalności religijnej, budynki użytkowane krócej niż 2 lata, niemieszkalne o niskim zużyciu energii, budynki mieszkalne używane przez okres nie dłuższy niż 4 miesiące w roku oraz budynki rolnicze.

Kto może wystawić świadectwo energetyczne?

Osoba uprawniona do sporządzania świadectw energetycznych musi spełniać pewne kryteria, takie jak pełna zdolność do czynności prawnych, brak skazania prawomocnym wyrokiem za przestępstwa określone w ustawie, ukończenie studiów wyższych lub studiów podyplomowych związanych z energetyką budynków lub posiadanie odpowiednich uprawnień budowlanych.

Minister właściwy do spraw budownictwa prowadzi centralny rejestr osób uprawnionych do sporządzania świadectw energetycznych.

URSAE Inżynieria jest firmą wyspecjalizowaną w sporządzaniu certyfikatów charakterystyki energetycznej budynków. Oferujemy krótkie terminy realizacji zleceń, rzetelne wykonanie opracowania, profesjonalną i miłą obsługę, doradztwo dotyczące audytów energetycznych i termomodernizacji.

Sprawdź naszą ofertę świadectw energetycznych



Renomowany pośrednik nieruchomość

Umów się na spotkanie

Masz pytania lub chcesz umówić się na spotkanie?
Zadzwoń, aby dowiedzieć się więcej na temat
sprzedaży nieruchomości lub wynajmu mieszkania.

+48 602 612 210

Zdjęcia pochodzą z serwisu www.freepik.com